Sherlock Holmes to jeden z najbardziej znanych detektywów wszechczasów i najbardziej znana postać literacka stworzona przez Arthura Conan Doyle’a. Znamy go z książek, filmów, seriali, komiksów i całej masy gadżetów. Czy Sherlock doczekał się jednak wydania książek z jego przygodami, na jakie zasługuje? Z okazji premiery nowego wydania «Psa Baskerville’ów» od Wydawnictwa MG przygotowałam przegląd polskich edycji powieści o przygodach angielskiego detektywa.

 

Wydawnictwo Algo

Algo co jakiś czas wypuszcza całą kolekcję w nowej szacie graficznej. Muszę jednak przyznać, że właściwie żadne ich wydanie mi się nie podoba. Na upartego mogłabym wybrać pierwsze z lewej, z którego sama mam jedną książkę. Myślałam nawet o kupnie całego kompletu, ale… Nie jestem w stanie zmusić się do tego, żeby to wydanie zyskało moją przychylność.

Wydawnictwo Zysk i S-ka

Moja przygoda z książkowym Holmesem zaczęła się właśnie od tego wydania. Nabyłam pierwszy tom, chciałam kolejne, a tu nie ma! Oczywiście nie pomyślałam, że to nowe wydanie i na kolejne tomy trzeba poczekać, zaczęłam więc kupować u konkurencji (czyli Algo). I takim sposobem mam książki o Sherlocku z trzech różnych kompletów…  No cóż, mądry Polak po szkodzie.

Wydawnictwo Rea

«Księga wszystkich dokonań Sherlocka Holmesa» to zbiór wszystkich przygód tego detektywna. Zastanawiałam się nad zakupem tego wielkiego tomiszcza, ale doszłam do wniosku, że to cegła zdecydowanie dla kolekcjonerów, którzy już wcześniej zapoznali się z serią. Tego po prostu nie da się czytać! Ale wydanie jest super 🙂

Wydawnictwo MG

Kto zagląda na mój profil na instagramie, ten na pewno już wie, że uwielbiam Wydawnictwo MG. Wydają masę klasyki, do tego w przepięknej oprawie graficznej. W czerwcu wznowili tom «Pies Baskerville’ów» z nową okładką i jestem całkowicie zakochana w tym wydaniu <3 Oprócz okładki czarują nas także wyklejki, na których powtarza się grafika Holmesa z charakterystyczną czapką na głowie i fajką w ustach. Koniecznie przyjrzyjcie się tej książce w księgarni!

POZOSTAŁE

Na koniec zostawiam dwa koszmarki. Nie będę nawet podpisywać wydawnictw, które je wydały. Sherlock Holmes zdecydowanie nie zasługuje na takie paskudki.

 

 

 

 

 

Które wydanie podpiło Wasze serce? Moje zdecydowanie «Pies Baskerville’ów» od MG (niestety wydawnictwo nie planuje wydawać całej serii przygód Sherlocka Holmesa) oraz kolekcja trzech tomów od wydawnictwa Zysk i S-ka.