Uwielbiam felietony Reginy Brett. Z każdej jej książki wyciągam coś dla siebie, zaznaczam rozdziały, wypisuję cytaty. Podziwiam ją niesamowicie nie tylko jako pisarkę, ale przede wszystkim jako kobietę. Wyobraźcie sobie więc mój zachwyt, gdy dowiedziałam się, że wychodzi kolejny zbiór 50 inspirujących lekcji, tym razem poświęconych miłości.

We wstępie możemy przeczytać, że ta książka nie jest dla każdego. Regina Brett napisała ją dla osób, które zostały zranione i tych, którzy tych ran nie są świadomi, chociaż widzą je wszyscy naokoło nas. Okazuje się więc jednak, że ta książka… jak najbardziej jest dla każdego. Nie ważne jak wspaniałe życie byśmy wiedli, zawsze znajdzie się w nim odrobina cierpienia z powodu miłości: miłości, którą powinni okazywać nam rodzice, a tego nie robią, miłości, którą mylimy z pożądaniem, miłości do dziecka, która niekiedy jest zbyt zaborcza. Bo kochać można na różne sposoby, także te złe.

Odnoszę mocne wrażenie, że «Kochaj» to najbardziej osobista książka Reginy (a na spotkaniu autorskim moje przypuszczenia zostały potwierdzone). Pisarka dużo przeszła w życiu i w każdym poprzednim zbiorze 50 lekcji daje o tym znać, opisując otwarcie swoje doświadczenia. Wspomina o ciężkim dzieciństwie, o gwałtach, o samotnym macierzyństwie, o raku piersi. Wszystkie te przeżycia pojawiają się we wcześniejszych książkach Brett i są ich podwaliną. Jednak «Kochaj» jest wyjątkowe, bo dotyczy tak ważnego w naszym życiu uczucia, ale także dlatego, jakie felietony pojawiają się w tym zbiorze.

W poprzednich książkach pisarka bardzo często przytaczała historie swoich przyjaciół, znajomych, ludzi, których poznała jako dziennikarka. Tutaj też jest kilka takich opowieści, ale większa część książki dotyczy doświadczeń samej Reginy. Brett opowiada o swoich relacjach z rodzicami, z kolejnymi partnerami, z mężem, z córką, z wnukami. Na podstawie swoich doświadczeń i błędów daje nam rady, wskazuje różne rozwiązania. Historie innych osób są tylko miłym dodatkiem. I to właśnie sprawia, że «Kochaj» ma tak osobisty wymiar.

Kiedy czytałam «Bóg zawsze znajdzie ci pracę», trzecią książkę pisarki, miałam wrażenie, że jest ona najsłabsza ze wszystkich. Przy «Kochaj» nie widzę sensu porównywania i już samo to sprawia, że w moim odczuciu jest to książka wyjątkowa. To nie jest poradnik, który powie ci, jak masz kochać. To lekcje, które delikatnie zasugerują ci, na co warto zwrócić uwagę, jakich błędów nie popełniać, co poprawić itd.

 

Wiem, że jeśli przekonamy się już do książek Reginy Brett, ciężko nie pochłonąć ich w całości, ale «Kochaj» zdecydowanie polecam czytać po kilka lekcji dziennie. Taka lektura pozwala więcej zapamiętać i więcej wynieść z książki. 

 

Werdykt: TO READ!!!

*za egzemplarz do recenzji dziękuję wydawnictwu Insignis

 

NA SKRÓTY

«Kochaj» Reginy Brett to już czwarty zbiór 50 lekcji, tym razem poświęconych miłości do rodziny, do bliźnich, ale przede wszystkim do siebie. W moim odczuciu jest to najbardziej osobista książka pisarki, mimo że we wszystkich dzieli się swoimi traumatycznymi doświadczeniami. Jak w przypadku każdego poprzedniego tytułu, tak i z «Kochaj» wyciągnęłam kilka rad i uwag. Gorąco polecam wam tę książkę oraz wszystkie poprzednie napisane przez Reginę Brett.