in Books

„Kłopot z kobietami” Jacky Fleming

at
klopot-z-kobietami-jacky-fleming

“Małe mózgi, słabe ręce i skłonności do histerii – kobiety nie zostały stworzone do wielkości… Znacznie lepiej byłoby, gdyby zajęły się szydełkowaniem i nie sprawiały więcej kłopotów…

Już sam genialny Karol  Darwin zauważył, że na kartach historii dominują przede wszystkim wybitni mężczyźni. Wielki filozof Artur Schopenhauer ogłosił, że kobieta nigdy nie stworzy żadnego oryginalnego dzieła, ponieważ nie posiada “uwłosienia geniusza”. Jan Jakub Rousseau twierdził natomiast, że kobiety powinny oddawać się wyłącznie temu, co dla nich naturalne – zadowoleniu innych.

Wszystko, co wiemy o kobietach, powiedzieli mężczyźni. Przez wieki filozofowie i naukowcy (rzecz jasna płci męskiej!) prześcigali się w dziwacznych teoriach o ich naturze. Spychali je na margines, twierdząc, że to nieszkodliwe, choć kłopotliwe istoty. Jacky Fleming swoimi rysunkami w przewrotny i błyskotliwy sposób raz jeszcze opowiada nam tę historię. Przestrzega, że nie zawsze powinniśmy wierzyć we wszystko, co wpajają nam wielkie autorytety.”

 

Wydawnictwo Znak Horyzont wiedziało dobrze, kiedy najlepiej wydać książkę Jacky Fleming. Dzień Kobiet i Międzynarodowy Strajk Kobiet to okazja idealnie wpasowująca się w tematykę «Kłopotu z kobietami».

Jacky Fleming, angielska rysowniczka, postanowiła w prześmiewczy sposób poruszyć temat dyskryminacji kobiet przez stulecia. Jej grafiki opatrzone są sarkastycznymi uwagami, pokazującymi, jak bardzo płeć piękna była pomijana i krzywdzona przez “mądrzejszych” mężczyzn. Dowiadujemy się m.in., że wg Schopenhauera nie są w stanie nic osiągnąć, ponieważ brakuje im uwłosienia geniusza, zaś Darwin twierdził, że kobiety są istotami niższymi, ponieważ większość życia siedzą w domu. Poznajemy też kilka niepochlebnych faktów z historii, jak np. zakaz udziału kobiet w obradach na Światowej Konwencji Przeciw Niewolnictwu w 1840 r.        

«Kłopot z kobietami» pod względem gabarytów to mała książeczka, którą czyta się dosłownie w pół godziny. Jej treść pozostaje jednak w głowie na dużo dłużej i zmusza do refleksji. Dobrze bawiłam się przy czytaniu tekstów i oglądaniu ilustracji, czasami nawet się zaśmiałam, jednak po skończeniu lektury naszły mnie gorycz i żal. Możemy się śmiać z tej dyskryminacji i głupoty mężczyzn, jednak nie zmienia to faktu, że jest to sprawa bolesna i obecna nawet w dzisiejszych czasach.

Jacky Fleming porusza ważny temat w lekki sposób. Jej satyryczne rysunku trafiają idealnie w punkt i zwracają uwagę na coś, co właściwie nie powinno mieć miejsca. Czasy się zmieniły, kobiety są coraz bardziej doceniane, ale ta dyskryminacja wciąż jest obecna, przez co «Kłopot z kobietami» pozostaje aktualny, mimo że dotyczy przeszłości.

Treść i ilustracje idealnie się dopełniają, dlatego koniecznie musicie chociażby przejrzeć tę książkę w księgarni. Myślę jednak, że warto mieć własny egzemplarz i wracać do niej od czasu do czasu.

 

Werdykt: TO READ!!!

*za egzemplarz do recenzji dziękuję wydawnictwu Znak Horyzont

Share:

Marth

Marth. Studentka bibliotekoznawstwa ze ścieżką edytorską, zakochana w książkach po uszy. Na dodatek kociara. Ten blog to miejsce, w którym może dzielić się swoją pasją.

 • Dobrze, że zostało to okraszone humorem, dzięki swej formie zapewne zostanie na dłużej w pamięci, a to szalenie ważne, by takie treści nieść dalej.
  No i cóż, kawał dobrej roboty za nami, Kobietami – wcale nie tak łatwo wygrzebać się z tak utrwalonego stereotypu. Na szczęście, udaje nam się to zmieniać 🌸

  • Marta Korytkowska

   Ten humor w książce jest właśnie najfajniejszy 🙂
   Teraz nasza sytuacja jest dużo lepsza, ale niestety wciąż dostajemy kłody pod nogi

 • CoZaBadziewny Czytacz

  Muszę sobie ja sprawić! <3

  • Marta Korytkowska

   🙂