Uwielbiam Wydawnictwo MG nie tylko za to, że ich okładki i w ogóle oprawa książek to mistrzostwo świata, ale także za to, jakie książki wydają: często jest to dawno zapomniana klasyka lub klasyka, która dopiero po raz pierwszy zostaje u nas wydana. «Inteligencja kwiatów» Maurice’a Maeterlincka podchodzi pod pierwszą grupę.

Obecnie coraz więcej mówi się o inteligencji roślin i zwierząt i nikogo to nie dziwi, ale postawienie takiej tezy w XIX w. może szokować. Maurice Maeterlinck, belgijski dramaturg, poeta i przyrodnik (w 1911 r. dostał Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury), w swojej krótkiej rozprawie przytacza szereg kwiatów, które przez warunki panujące wokół musiały dostosować do nich niektóre elementy swojej egzystencji, aby móc przetrwać oraz rozmnażać się. Maeterlinck uważa to za przejaw ich inteligencji, co dobitnie próbuje nam udowodnić. Treść dopełniają liczne grafiki roślin pochodzące z XVIII, XIX, a niekiedy i początku XX wieku.

Nowe wydanie książki Maeterlincka zachwyca już przy pierwszym, powierzchownym jej przejrzeniu. Piękna, twarda oprawa, różowe wyklejki z grafikami kwiatów, niesamowite ilustracje, do tego sam skład tekstu – to wszystko dopracowane jest w najdrobniejszych szczegółach. Ta książka to perełka wśród innych tytułów o podobnej tematyce. Nie sposób ją jedynie przeczytać, odłożyć na półkę i zapomnieć. Gdybym mogła, postawiłabym ją w jakimś widocznym miejscu, aby inni także mogli ją podziwiać i przeglądać.

Jako dramaturg i poeta, Maeterlinck ma wyćwiczony latami praktyki piękny literacki język i bez skrupułów korzysta z niego w swojej rozprawie. «Inteligencja kwiatów» zaskakuje nie tylko odkrywczą treścią, jak na XIX w., ale także niesamowitym kunsztem pisarskim. Przytoczone przykłady roślin nie są opisane tak, jak zrobiłby to zwykły przyrodnik, ale tak, jak gdyby poeta chciał oddać im cześć, wychwalając je za pomysłowe rozwiązania na drodze ich ewolucji. Ta krótka podróż po świecie kwiatów to podróż bajkowa i fascynująca, ale niekoniecznie łatwa. Osoby nieprzyzwyczajone do takiej narracji mogą się momentami gubić w długich, wielokrotnie złożonych zdaniach. Niekiedy też zbyt dużo w niej filozofii, zwłaszcza pod koniec rozprawy.

 

Oprócz «Inteligencji kwiatów», Maeterlinck napisał jeszcze trzy inne książki w tematyce przyrodniczej: «Życie pszczół», «Życie termitów» i «Życie mrówek». Pierwszy tytuł już czeka u mnie na swoją kolej, mam też ogromną nadzieję, że Wydawnictwo MG pomyśli o wydaniu dwóch kolejnych.

 

Werdykt: TO READ

*za egzemplarz do recenzji dziękuję Wydawnictwu MG

 

«Inteligencja kwiatów» Maurice’a Maeterlincka to wznowienie rozprawy, wydanej po raz pierwszy w 1907 r. To niezwykła książka nie tylko ze względu na treść, ale także na całokształt wydania. Zachwyca już od okładki, poprzez wyklejki, piękne ilustracje uzupełniające tekst oraz skład. Do tego literacki język autora – dramaturga i poety – sprawia, że ta książka to istna perełka.