Monarchia, zwłaszcza brytyjska, nieustannie nas intryguje i ciekawi. Jak żyją wyższe sfery? Czy życie Królowej Wielkiej Brytanii rzeczywiście wygląda jak z bajki? I jakim cudem 90-letnia monarchini jest wciąż tak żwawa i nie zamierza rezygnować z tronu na rzecz starzejącego się syna?

W 2016 roku Elżbieta II obchodziła swoje 90 urodziny. Jest najdłużej panującą królową w historii brytyjskiego dworu. Jednak jej okres panowania przypadł na dynamiczne i ogromne zmiany kulturowe, przez co monarchia wydaje się być już tylko czymś dla ozdoby i całkiem sporym wydatkiem dla obywateli. Marek Rybarczyk w swojej książce dokładnie przedstawia nam postać Elżbiety Windsor: od czasów jej młodości, kiedy wcale nie była kandydatką do tronu, przez okres wojny, jej zauroczenie księciem Filipem a wreszcie ślub, koronację, przychodzenie na świat kolejnych dzieci i wielu tragedii, z którymi musiała sobie radzić jako monarchini, ale również jako matka. Poznajemy też historie członków jej rodziny i krewnych, które dają lepszy obraz życia samej królowej.

Do tej pory nie interesowałam się zbytnio monarchią brytyjską. Słyszałam o różnych skandalach, mniejszych i większych, ale mimo wszystko miałam pozytywny obraz Windsorów a zwłaszcza samej Elżbiety II. Nie sądziłam, że jej życie było aż tak obfite w dramaty, pełne intryg, romansów najbliższych, niechęci do niej jej własnych dzieci. Każdy z nas zna historię Karola i Diany, jednak życiorys brytyjskiej monarchini pełen jest takich tragedii i porażek.

Marek Rybarczyk bardzo rzetelnie podszedł do pisania tej książki. Liczba źródeł, z których korzystał, zaskakuje – dzięki temu obraz przedstawiony w Elżbiecie II wydaje się być rzeczywisty, zgodny z prawdą. Autor nie stara się pokazać nam brytyjskiej monarchii w jeden sposób –  jako złą lub dobrą. Przedstawia fakty działające na rzecz obydwu teorii. Rybarczyk opisuje wady Elżbiety oraz jej złe decyzje, wyważając to jej zaletami i usprawiedliwiając jej wychowaniem i samym podejściem do pełnienia roli królowej.

Jedyne czego mi zabrakło w książce to większego poświęcenia uwagi Williamowi i Kate – nowej ulubionej pary royalsów ludzi na całym świecie. Mamy obfity wątek burzliwego związku Karola i Diany, przydałoby się więc coś pozytywnego. Jestem ciekawa, jak Królowa przyjęła Kate na początku i jak zmieniała się o niej jej opinia.

Po Elżbiecie II ogromnie wzrósł mój głód wiedzy na temat brytyjskiej monarchii i jeśli kiedyś w moje ręce wpadnie jeszcze książka na ten temat, z wielką chęcią ją przeczytam. A książkę Marka Rybarczyka bardzo polecam. Pełna jest ciekawostek i smaczków na temat całej brytyjskiej rodziny królewskiej.

 

Werdykt: TO READ