Seks to bardzo chwytliwy temat, co wykorzystała dr Carin Bondar. Biolożka zauważyła, że porównując zachowania zwierząt i ludzi największe zainteresowanie budzi właśnie seks, dlatego to jemu poświęciła swoją karierę naukową, a dowodem na to jest m.in. przedmiot tej recenzji – «Dziki seks», książka popularnonaukowa poświęcona życiu intymnemu zwierząt. Jestem pewna, że od razu pomyśleliście sobie: “Będzie pikantnie i… dziko”. Czy tak jest rzeczywiście?

Dr Bondar solidnie bierze pod lupę życie seksualne zwierząt. Mnogość gatunków, których zachowania opisuje, a także źródła, z których korzystała, budzą ogromny podziw (bibliografia zajmuje pięćdziesiąt sześć stron). Książka podzielona jest na trzy części: Spotkanie, Seks, Następstwa, a każda z nich zawiera podrozdziały, poświęcone konkretnym tematom. Pojawiają się m.in. takie zagadnienia jak pas cnoty, homoseksualizm, monogamia, transwestyci, BDSM a nawet… kanibalizm. Zdecydowanie jest dziko.

Muszę Wam powiedzieć, że przy czytaniu tej książki towarzyszył mi wachlarz emocji i uczuć. Od zafascynowania, poprzez podziw, po zażenowanie, zniesmaczenie i obrzydzenie. Mnogość przytoczonych zachowań seksualnych zwierząt wprawia w szok. Sprawia, że my, homo sapiens, jesteśmy niesamowicie nudni, a to, co dla nas wciąż jest kontrowersyjne, w świecie zwierząt jest czymś naturalnym (np. homoseksualizm).

Dr Bondar zrobiła solidny research, jednak mam jeden zarzut. Wiele przytoczonych gatunków, zamiast moją ciekawość, budziło obrzydzenie. Czytanie o kopulowaniu pająków, różnego rodzaju owadów, a nawet pasożytów, nie należało do najprzyjemniejszych rzeczy… Zabrakło mi zwierząt, które określimy mianem “milusie”, które chętnie podziwiamy w zoo czy trzymamy w domu. Co z królikami (przecież są na okładce), kotami, zebrami, pandami itd.? W książce jest kilka takich zwierząt (np. koala czy kangury), ale zdecydowanie przeważają te ‘mniej’ lubiane gatunki.

«Dziki seks» to bardzo ciekawa książka. Niektóre fakty mogą nas przytłoczyć, ale w końcu takie jest życie zwierząt – dzikie. Cieszę się, że miałam okazję ją przeczytać i Was również do tego zachęcam.

 

Werdykt: TO READ

*za egzemplarz do recenzji dziękuję wydawnictwu Znak Literanova

 

«Dziki seks» to książka popularnonaukowa, w której autorka porusza chwytliwy temat seksu w świecie zwierząt. Książka podzielona jest na trzy części, a te na kolejne podrozdziały poświęcone konkretnym tematom. W każdym temacie dr Bondar przytacza zachowania różnych gatunków, porównując je jednocześnie do zachowań ludzi. «Dziki seks» to fascynująca książka, która nie raz zaskakuje czytelnika dziwnymi, intrygującymi, czasem niestety obrzydliwymi zachowaniami seksualnymi zwierząt. Wszystko podane jest w przystępny czytelnikowi sposób, choć mnogość gatunków, ich dziwne nazwy oraz specjalistyczne słownictwo mogą niekiedy zatrzymać nas na chwilę w danym miejscu lektury.