Bardzo lubię książki w formie wywiadów-rzeka czy rozmów na konkretne tematy. Nie mogłam więc nie zwrócić uwagi na marcową nowość od wydawnictwa Agora poświęconą emocjom.

To moje pierwsze spotkanie z piórem Agnieszki Jucewicz, nie orientuję się też w sławnych nazwiskach ze świata psychologów, psychoterapeutów itp., ale dwa gdzieś tam obiły mi się o uszy. To i tak niewiele mi mówiło, a nawet jeszcze mniej, więc nie wiedziałam, czego po «Czując» się spodziewać. I początek nie był zbyt dobry.

Już prawie spisywałam tę książkę na straty, gdy…

Dziennikarka przeprowadziła 17 rozmów na temat 17 różnych emocji: od smutku, wstydu, nudy, do miłości, radości i bliskości z dziewięcioma rozmówcami. Z niektórymi omawia tylko jedną emocję, z innymi dwie, a nawet trzy. I tu właśnie wyraźnie widać, że z kilkoma rozmówcami musiała się dotrzeć, oswoić, przekroczyć jakąś blokadę obcości. Odniosłam wrażenie, że początkowe rozmowy są suche, że brak jest jakiejś nici porozumienia, a sama autorka traktowana jest jak dziecko, które nie wie, o czym chce rozmawiać. W tym momencie zaczęłam czuć lekkie rozczarowanie i powoli spisywałam książkę na straty. Na szczęście ten początkowy zgrzyt z czasem minął, a kolejne rozmowy okazały się coraz ciekawsze.

Czując. Rozmowy o emocjach - Agnieszka Jucewicz

Czy ktoś jest w stanie zrozumieć psychologa?

Chociaż sama kiedyś chciałam wejść w świat psychologów (studiowałam psychologię przez rok), szybko mi przeszło, kiedy zrozumiałam, jak zawiłymi torami przebiega ich myślenie. Przy niektórych emocjach w «Czując» dziwiłam się, jak specyficznie postrzegają je rozmówcy Agnieszki Jucewicz, jak roztrząsają niektóre rzeczy, które mnie wydawały się bezsensowne. Choćby rozdział o miłości i rozważania Bartłomieja Dobroczyńskiego. To chyba najtrudniejszy do pojęcia i najbardziej bezsensowny dla mnie rozdział pod względem przemyśleń. Są jednak takie rozmowy, od których nie mogłam się oderwać, które fascynowały mnie analizą, pytaniami dziennikarki i odpowiedziami zaproszonych specjalistów.

Niby zniechęcający początek, ale później jest lepiej

Kiedy już przebrnęłam przez zniechęcający początek, zrozumiałam, że między autorką a rozmówcami będzie profesjonalny dystans (zwracanie się do siebie pan, pani) oraz zaakceptowałam specyficzny dla tego, czym się zajmują, tok myślenia zaproszonych do rozmów psychologów, zaczęłam czerpać z lektury «Czując» prawdziwą przyjemność. Dowiedziałam się sporo ciekawych rzeczy o niektórych emocjach i zwrócono mi uwagę na istotne aspekty, o których sama nigdy nie myślałam. Inni zachwycają się też ilustracjami na początku każdego rozdziału, ale mnie nie bardzo one przekonują, więc nie będę ich zaliczać do atutów tej książki.

Czując. Rozmowy o emocjach - Agnieszka Jucewicz

Podsumowując

To nie będzie moja ulubiona książka z kategorii “rozmowy/wywiad-rzeka”, ale jej tematyka jest bardzo ciekawa i jeśli interesujecie się psychologią, myślę że warto po nią sięgnąć. Trochę rozczarował mnie początek, na szczęście kolejne rozmowy naprawiają to słabe pierwsze wrażenie i ratują całą książkę.

Werdykt: TO READ

*za egzemplarz do recenzji dziękuję wydawnictwu Agora