Wiecie, że prawie przegapiłam, że to już koniec maja i początek czerwca? Niewiele brakowało, a zapomniałabym o przygotowaniu tego wpisu. Maj był dosyć zapracowany i chociaż zdawałam sobie sprawę, że zbliża się ku końcowi, kiedy już do tego doszło, i tak ten fakt mnie zaskoczył.

Jest jeszcze jeden powód, że nie w głowie było mi przeglądanie stron wydawnictw w poszukiwaniu najciekawszych zapowiedzi. Przez Warszawskie Targi Książki, ale nie tylko, trochę w minionym miesiącu popłynęłam z nowościami w biblioteczce. Ilość książek do przeczytania z miesiąca na miesiąc przeraża mnie coraz bardziej, więc plan na czerwiec jest jeden – żadnych nowych tytułów na półkach, podłodze, w szafie, gdziekolwiek w moim mieszkaniu. Nie byłabym jednak sobą, gdybym mimo wszystko nie sprawdziła, co w trawie piszczy. I wypatrzyłam 13 tytułów, które może i was zainteresują. Ciekawi?


KOSMOS


Powoli zbliża się 50 rocznica lądowania na Księżycu. W związku z tym zaczął się mały wysyp książek w kosmicznej tematyce. Na pierwszy ogień tytuł z mojej ukochanej serii amerykańskiej wydawnictwa Czarne – «Książycowy pył. W poszukiwaniu ludzi, którzy spadli na Ziemię» Andrew Smitha. To reportaż o wszystkich lotach na Księżyc i tym, co działo się po nich z załogami kolejnych misji Apollo. Zapowiada się apetycznie! Premiera 12 czerwca.

Kolejny księżycowy tytuł – «Mierząc ku gwiazdom. Apollo 11 i kosmiczny wyścig» Jamesa Donovana czyli książka o przebiegu misji, podczas której po raz pierwszy wylądowano na Księżycu. Coś tam już wiem z biografii Neila Armstronga, ale książek w tej tematyce nigdy za wiele. Premiera 20 czerwca.

Tym razem wchodzimy w tematykę przyszłości lotów kosmicznych. «Rakietowi miliarderzy. Elon Musk, Jeff Bezos i nowy wyścig kosmiczny» Tima Hernholza to coś, o którym jeszcze nie czytałam, więc tym bardziej jestem ciekawa. Premiera 19 czerwca.

Koniecznie przeczytajcie opis wydawniczy książki «Wszechświat jako nadmiar» Marka Oramusa. Jest bardzo intrygujący i nie do końca wiem, czego się po niej spodziewać pod kątem przystępności – czy to traktat filozoficzny, czy jednak coś napisanego przystępniejszym językiem. Premiera 25 czerwca.


NON-FICTION


W czerwcu wychodzi mój kolejny patronat dla Wydawnictwa Poznańskiego. Tym razem zachęcam was do przeczytania książki Magdaleny Genow – «Bułgaria. Złoto i rakija». Ogromnie podoba mi się, w jak osobisty sposób podeszła do tematu autorka. Premiera 5 czerwca.

Radia nie słucham z wiadomych powodów, ale po radiowe reportaże bardzo chętnie sięgnę. «Zdarzyło się naprawdę. Opowieści reporterskie» Hanny Bogaryi-Zakrzewskiej Katarzyny Błaszczyk powracają do nagradzanych reportaży i sprawdzają, jak potoczyły się dalsze losy bohaterów. Premiera 5 czerwca.

Czy Celeste Barber trzeba komuś przedstawiać? Trochę z zazdrością patrzyłam, kiedy komiczka pokazywała swoją książkę na stories Instagrama, nie sądziłam, że doczekamy się jej w Polsce, a jednak! Premiera «Challenge Accepted!» 19 czerwca.

Uwielbiam felietony, ale tych Marcina Mellera nie miałam jeszcze okazji czytać, do teraz. Nie mogłam więc nie zwrócić uwagi na «Nietoperza i suszone cytryny». Tytuł dosyć dziwny, ale pasuje do dziwności niektórych felietonów dziennikarza. Książkę już przeczytałam i szczerze wam polecam. Premiera 5 czerwca.


BELETRYSTYKA


Ta książka miała znaleźć się w non-fiction, bo kiedy po nią sięgałam (recenzję możecie przeczytać TU), byłam przekonana, że to biografia. Mowa o «Hance. Pierwszej powieści o Ordonównie» Katarzyny Drogi. Okazało się jednak, że to biografia fabularyzowana, bardzo dobrze napisana i dosłownie wciąga w klimat międzywojennej Warszawy. Premiera 5 czerwca.

Rzadko sięgam po książki podobne do «Sweetbitter» Stephanie Danler, ale od czasu do czasu lubię odmóżdżyć się przy lekkiej powieści. A kiedy jeszcze akcja rozgrywa się w Nowym Jorku, tym bardziej chętnie po taki tytuł sięgnę. Premiera 19 czerwca.

Ostatnio rzadko sięgam też po thillery psychologiczne, ale «Czy już zasnęłaś» Kathleen Barber zaintrygowało mnie opisem i porównaniem do «Wielkich kłamstewek». Autorka wykorzystuje temat mediów społecznościowych, co brzmi bardzo ciekawie. Premiera 5 czerwca.

Na koniec dwie książki jednego z moich ulubionych pisarzy: Mitcha Alboma. Wydawnictwo Zysk wznawia fantastyczne «Pięć osób, które spotykamy w niebie» oraz wydaje kontynuację tej książki – «Kolejna osoba, którą spotkamy w niebie». Pierwszą czytałam i chwyciła mnie za serce, nie mam jednak własnego egzemplarza, więc pewnie kupię od razu obydwie. Premiera 4 i 17 czerwca.

Miałam nadzieję, że będzie tych książek w czerwcu trochę mnie, ale też nie ma tragedii. Tradycyjne pytanie – na jakie książki wy czekacie? I czy coś z mojej listy wpadło wam w oko? Dajcie znać 🙂