Targi Książki w Warszawie już za nami, na wielu stoiskach można było wypatrzyć pierwsze czerwcowe nowości, ale dopiero przegląd stron wydawnictw uświadomił mi, jak wiele ich się w tym miesiącu pojawi!

Czy ktoś się spodziewał, że znajdę aż 16 interesujących mnie książek w jednym miesiącu? Bo na pewno nie ja. Ale to jest wpis naprawdę po mocnej selekcji, nie mam sumienia wyrzucić już żadnego z tych tytułów, bo na widok każdego z nich dosłownie zaświeciły mi się oczy. Zresztą… sami zobaczcie, jaki urodzaj czeka nas w czerwcu.


BELETRYSTYKA


Zaczynamy nie od nowości, ale za to od nowego tytułu w serii butikowej Wydawnictwa Albatros. Po «Milczącym zamku» czas na kolejną powieść Kate Morton – «Zapomniany ogród». Bardzo mnie to cieszy, bo poprzednią książkę Morton świetnie mi się czytało, a dzięki serii butikowej znacznie szybciej sięgnę po kolejną historię autorki. Premiera 15 czerwca.

Bardzo ciekawie zapowiada się też kolejna komedia romantyczna spod skrzydeł Albatrosa – «Gra na dwa fronty» Lily Lindon. Jedna bohaterka żyjąca dwoma różnymi życiami? Jestem zaintrygowana! Premiera 15 czerwca.

W maju przeczytałam «Nocne czuwanie» – powieść Sarah Moss, która jako pierwsza wyszła pod szyldem Wydawnictwa Poznańskiego i bardzo zaskoczyło mnie, jak ta książka mi się podobała (choć tematyka zupełnie na to nie wskazywała). Nie mogę zatem przemilczeć premiery kolejnego tytułu pióra brytyjskiej pisarki. «Ciche wody» w księgarniach pojawią się 29 czerwca.

Moją uwagę zwróciła też książka, o której słyszałam już wcześniej, a raczej rzadko zwracam uwagę na zagraniczne hity. Nie mam pojęcia, o czym jest «Ten dziwny wiek» Kiley Reid, ale wiem, że na pewno chcę się tego dowiedzieć. Premiera 15 czerwca.

Pióra Ernesta Hemingweya czytałam jedynie «Starego człowieka i morze», więc z przyjemnością poznam inne jego książki. Nadarza się właśnie okazja, bo Wydawnictwo Marginesy wypuszcza nowe tłumaczenie «Zaś słońce wschodzi». Premiera 15 czerwca.

W zeszłym roku hitem było «Beach read» Emily Henry, a teraz wychodzi kolejna powieść pisarki, «Ludzie, których spotykamy na wakacjach». Pewnie zostawię ją sobie na urlop w sierpniu, ale z pewnością będę ją chciała przeczytać. Premiera 1 czerwca.

Kiedyś zaczytywałam się w pokręconych powieściach Tarryn Fischer, ale dawno nie czytałam nic nowego spod jej pióra. Chyba czas to nadrobić i może jej nowa książka –  «Niewłaściwa rodzina» – mnie do tego zmotywuje? Premiera 15 czerwca.

Kiedy trafiłam na książkę Mitcha Alboma, myślałam, że to kolejne wznowienie, ale nie! «Nieznajomy na tratwie» to nowa powieść pisarza. Jego poprzednie książki były nie tylko ciekawe, ale i dawały do myślenia, więc chętnie zapoznam się też z tą. Premiera 21 czerwca.

Z nowości dostaniemy też nową powieść Amora Towlesa, autora wspaniałego «Dżentelmena w Moskwie». «Lincoln Highway» zabierze nas do Ameryki lat 50. Premiera 15 czerwca.


NON-FICTION


Wydawnictwo Poznańskie nie próżnuje przy serii reporterskiej i w czerwcu wypuszcza kolejny tytuł, który od razu zwrócił moją uwagę. Mowa o «Różowej Linii. Jak miłość i płeć dzielą świat» Marka Gevissera. Reportaż ważny i potrzebny, zwłaszcza przy okazji Pride Month. Premiera 15 czerwca.

«Epoka hipokryzji. Seks i erotyka w przedwojennej Polsce» – myślę, że tytuł książki Kamila Janickiego mówi dostatecznie dużo i więcej rozpisywać się nie muszę. Premiera 1 czerwca.

Podobnie jest przy okazji nowego tytułu w serii amerykańskiej Wydawnictwa Czarne – «Biedni w bogatym kraju. Przebudzenie z amerykańskiego snu» Nicolasa D. Kristofa Sheryl Wudunn. Reportaż o tym, jak sami Amerykanie stracili wiarę w przyszłość? Jestem totalnie zaintrygowana! Premiera 8 czerwca.


LITERATURA DZIECIĘCA I MŁODZIEŻOWA


Może i «Forsa. Jak ją zarabiać, oszczędzać, wydawać, pomnażać i dawać innym» Rashmi Sidershpande to poradnik dla młodzieży, ale ja zdecydowanie też chętnie go przeczytam. Premiera 1 czerwca.

Doczekałam się! Przekład Anny Bańkowskiej kolejnego tomu przygód Anne Shirley – «Anne z Avonlea» Lucy Maud Montgomery – wreszcie się pojawi! Tym razem obędziemy się bez kontrowersji związanych z tytułem i pozostaje nam jedynie delektować się lekturą. Premiera 1 czerwca.

W maju przeczytałam przezabawne «Dożywocie» Marty Kisiel i wiem, że na pewno chcę nadrobić kolejne książki z Lichem w bamboszkach. A jak już to zrobię, będzie na mnie czekał kolejny tytuł z tym uroczym aniołem w roli głównej –  «Bazyl i Licho». Premiera 15 czerwca.

And last but not least, już 1. czerwca wychodzi czwarty tom cudownie otulającego serce komiksu «Heartstopper» Alice Oseman. Nie wiem, czy można lepiej zacząć ten miesiąc.

Szesnaście fantastycznych książek. Co za miesiąc! Na jakie tytuły wy czekacie? Dajcie znać.

Do przeczytania!