Co roku to maj był najbardziej obfity w nowości książkowe z racji Warszawskich Targów Książki, ale tym razem to czerwiec się z nami nie patyczkuje. No, sami zobaczcie!

Znalazłam dla siebie 15 ciekawych tytułów, a gdybym się uparła, byłoby ich jeszcze więcej. Ale nie chciałam przesadzać, bo i tak życia człowiekowi zabranie na przeczytanie tego wszystkiego. Zobaczcie, jakie czerwcowe nowości mnie zainteresowały.


BELETRYSTYKA


Pamiętacie głośną «Kirke» Madeline Miller? W pięknej serii butikowej Wydawnictwo Albatros wypuszcza wcześniejszą książkę tej autorki – «Pieśń o Achillesie». Premiera 16 czerwca.

Latem, a zwłaszcza w czasie urlopu, lubię sięgać po lżejsze książki i «Beach read» Emily Henry brzmi jak idealna lektura właśnie na ten czas. Premiera 2 czerwca.

Do tej pory czytałam tylko jedną powieść Sue Monk Kidd i chociaż sama historia nie porwała mnie zbyt mocno, bardzo podobał mi się styl autorki. Chętnie zapoznam się z jej najnowszą książką – «Księgą tęsknot». Premiera 30 czerwca.

Wydawnictwo Literackie szykuje przepiękne wznowienia powieści Virginii Woolf. 9 czerwca w nowej szacie graficznej wychodzi «Między aktami»«Pokój Jakuba». Nie mogę oderwać od nich oczu!

Magdalena Witkiewicz kojarzona jest z literaturą obyczajową, ale ostatnio autorka zaczyna eksperymentować. Tym razem możemy ją poznać jako autorkę thrillera, co wy na to? Premiera «Wizjera» 16 czerwca.

Książka z ilustracjami, ale dla dorosłych? W czerwcu Wydawnictwo Dwie Siostry «Inwazją jaszczurów» Karela Capka rozpoczyna serię właśnie takich wydań. Premiera 30 czerwca.


NON-FICTION


Czytam niewiele biografii, ale «Galileusz. Heretyk, który poruszył świat» Maria Livio pasuje idealnie do akcji KOSMICZNY LIPIEC organizowanej przez Dianę z Bardziej lubię książki, więc zaciekawił mnie ten tytuł. Premiera 2 czerwca.

Tego samego dnia premierą ma inna kosmiczna książka od Wydawnictwa Poznańskiego. «Astrohaj. Jak dotknąć kosmicznego pyłu» Freda Watsona to zdecydowanie coś, co muszę przeczytać.

W zeszłym roku czytałam reportaż Ewy Winnickiej na temat prohibicji w Nowym Jorku, a teraz na stronie Wydawnictwa Czarne wypatrzyłam w serii amerykańskiej tytuł poświęcony polskiej dzielnicy w tym mieście. «Greenpoint. Kroniki Małej Polski» zapowiadają się bardzo ciekawie. Premiera 16 czerwca.

Nie czytałam jeszcze żadnej książki Jürgena Thorwalda, ale słyszałam o nich wiele dobrego, dlatego moją uwagę przykuło nowe wydanie «Pacjentów». Premiera 16 czerwca.


DLA DZIECI I MŁODZIEŻY


Świat zalewany jest negatywnymi, złymi, sensacyjnymi informacjami, które niejednego mogą przytłoczyć, dlatego «Dobre wieści, czyli dlaczego świat wcale nie jest taki zły» Rashmi Sirdeshpande brzmi jak naprawdę wartościowa i potrzebna książka. Nie tylko dla najmłodszych. Premiera 16 czerwca.

Jestem fanką książek dla młodzieży wydawanych prze Wydawnictwo Literackie, więc i «Zefiryna i księga uroków» Saszy Hady od razu zwróciła moją uwagę. Opowieść o niepokornej księżniczce? Biorę w ciemno. Premiera 16 czerwca.


KOMIKS


Jestem też fanką adaptacji komiksowych klasyki literatury i chociaż «Diuny» Franka Herberta jeszcze nie czytałam (ale kiedyś chciałabym nadrobić), na widok powieści graficznej autorstwa Kevina J. Andersona i Briana Herberta z ilustracjami Raula Allena i Patrici Martin wychodzącej w Rebisie zaświeciły mi się oczy. Premiera 1 czerwca.

Kolejna adaptacja to również fantastyka, tym razem z polskiego podwórka. Co powiecie na Lema w wersji graficznej? 23 czerwca wychodzi «Podróż siódma» Stanisława Lema w adaptacji Jona J Mutha.

Uff, trochę tego jest! Dajcie znać, na jakie książki wy czekacie w czerwcu i czego nie powinnam przegapić.

Do przeczytania!