Powoli zaczynam podsumowywać w głowie ten rok. Co się wydarzyło, jakie książki przeczytałam, czego ciekawego doświadczyłam. Niedługo biorę się też za przygotowanie rankingu najlepszych książek 2018 roku, a w nim na pewno znajdzie się przedmiot tego wpisu.

«Cudowny chłopak» zachwycił, zarówno wersją książkową, jak i filmową, wiele serc, w tym i moje. Ale wiem, że sporo z was sięgnęło tylko po tę pierwszą część. Tym wpisem chciałabym więc zainteresować was dwoma dodatkami, o których będzie mowa, a jeśli w ogóle jeszcze nie znacie historii Auggiego Pulmana, być może od razu zdecydujecie się na wszystkie trzy tytuły, o których wspominam i spędzicie z nim przyszły rok. (To nie jest wpis sponsorowany, ale chyba widziałam nawet gotowe pakiety tych trzech książek. Jak najbardziej polecam na prezent pod choinkę.)


CUDOWNY CHŁOPAK


Choć w zamierzeniu to książka dla starszych dzieci i młodzieży, ja polecam ją wszystkim. Głównym bohaterem jest 10-letni Auggie Pullman, który urodził się z tak licznymi deformacjami ciała (zewnętrznymi i wewnętrznymi), że nie wiadomo było, czy w ogóle przeżyje. Dzięki operacjom mógł zacząć normalnie żyć i chodzić do zwykłej szkoły, ale jest jeden problem – Auggie wciąż ma bardzo zdeformowaną twarz. Jak zareagują na niego rówieśnicy? Pewnie sami domyślacie się, że ten pierwszy rok w szkole nie będzie dla chłopca łatwy. Większość z nas ocenia ludzi po pozorach i po wyglądzie. M.in. o tym jest ta książka.

«Cudowny chłopak» wzrusza, uczy pokory i pozwala przyjrzeć się lepiej naszemu własnemu zachowaniu. To niesamowicie mądra i pięknie napisania historia, którą właściwie powinien przeczytać każdy z nas, a już zwłaszcza powinna być to lektura obowiązkowa w szkole podstawowej. Nie znam osoby, która nie byłaby pod wrażeniem tej książki. Ja sama dzięki niej zmieniłam nieco spojrzenie na niektóre sprawy i zaraz po przeczytaniu opowiadałam o losach Auggiego dosłownie wszystkim. Czy muszę coś jeszcze dodawać?

Cudowny chłopak i ja, 365 dni cudowności - R.J. Palacio


CUDOWNY CHŁOPAK I JA. TRZY CUDOWNE HISTORIE


«Cudowny chłopak i ja» związany jest z Auggiem, ale nie jest on tu głównym bohaterem. Książka opowiada losy trzech postaci, rówieśników chłopca, które w jakiś sposób są z nim powiązane. Dokładniej – skupia się nad tym, jak postać Auggiego wpłynęła na ich życie. Mamy więc Juliana, który znęcał się nad nim, Charlotte, która oprowadzała Auggiego po nowej szkole i Christophera przyjaźniącego się z nim niemalże od niemowlęctwa. Jaki wpływ wywarła obecność cudownego chłopaka w ich życiu? Czy łatwo przyjaźnić się z takim chłopcem?

R.J. Palacio pokazuje drugie dno znanej nam już z pierwszej książki historii. Zagłębia się w losy bohaterów, którzy albo byli nam obojętni, albo od razu zostali przez nas ocenieni. Po «Cudownym chłopaku» szczerze znienawidziłam Juliana, ale dzięki temu, że mogłam bliżej go poznać w kolejnej książce, lepiej zrozumiałam jego zachowanie. Uważam pomysł na ten tytuł za fantastyczny. Palacio po raz kolejny pokazuje, że łatwo oceniać ludzi, ale jeśli poznamy bliżej motywy ich zachowania, możemy zmienić o nich zdanie. Dlatego też moim zdaniem warto sięgnąć po tę książkę zaraz po pierwszej, aby mieć pełniejszy obraz całości.

Cudowny chłopak i ja, 365 dni cudowności - R.J. Palacio


365 DNI CUDOWNOŚCI. KSIĘGA WSKAZAŃ PANA BROWN’A


To najnowszy tytuł w tej trylogii. Jednym z nauczycieli w szkole podstawowej, do której uczęszczał Auggie, był pan Brown uczący języka angielskiego. Wypisywał on na tablicy (nie pamiętam z jaką częstotliwością) cytaty, nazywane przez siebie wskazaniami, które były wskazówką dla dzieciaków, co warto czynić, jak postępować, aby być dobrym człowiekiem. Pan Brown prosił też swoich uczniów, aby w czasie wakacji sami znaleźli wskazanie, którym chcieliby się z nim podzielić, wysyłając je zapisane na pocztówce.

«365 dni cudowności» nie jest kalendarzem, a po prostu zbiorem 365 cytatów, po jednym na każdy dzień. To wspaniałe uzupełnienie dla «Cudownego chłopaka» i na pewno przypadnie do gustu osobom, które lubią zaznaczać fragmenty w książkach albo same wypisują sobie cytaty do specjalnego zeszytu (jak ja). Bardzo podoba mi się pomysł, że każdego dnia, zaraz po przebudzeniu, można przeczytać jedno wskazanie i być może zainspirować się nim danego dnia. Myślę, że takie cytaty mogą motywować nas do działania, do jakichś zmian.

Mam nadzieję, że przekonałam was do sięgnięcia po wszystkie trzy tytuły, albo drugi i trzeci, jeśli «Cudownego chłopaka» czytaliście już wcześniej. R.J. Palacio stworzyła piękną i mądrą historię, którą zdecydowanie warto poznać. Więc jak? Skusicie się? 🙂