Nie lubię najpierw brać się za ekranizację filmową, jeśli w planach mam też przeczytanie pierwowzoru książkowego, ale nie zawsze jest możliwość zapoznania się z daną historią we właściwej kolejności. I tak właśnie trafiło się u mnie z «Cudownym chłopakiem».

Czekałam na premierę wznowienia książki R.J. Palacio, aby szybko ją przeczytać i pospieszyć do kina, ale udało mi się wygrać wejściówki na pokaz przedpremierowy ekranizacji i siłą rzeczy nie mogłam go sobie odmówić. Wyszło jednak na dobre, bo film tylko utwierdził mnie w przekonaniu, jak bardzo chcę przeczytać historię Auggiego.

August Pullman nie jest zwykłym chłopcem, chociaż sam za takiego się uważa. Ma 10 lat i do tej pory uczył się w domu, ponieważ zdrowie nie pozwalało mu na nic innego. Chłopiec przeszedł mnóstwo operacji, ale nadal wygląda tak, że inne dzieci na jego widok uciekają z wrzaskiem. Kiedy jego rodzice mówią mu, że zapisali go do szkoły, Auggie usilnie protestuje, ale z czasem sam zaczyna przekonywać się do tego pomysłu. Jak zareagują na niego nowi koledzy i koleżanki? Czy dla nich również będzie chłopcem z wykrzywioną twarzą?

Ta książka jest tak cudowna, że nie mam pojęcia od czego zacząć recenzję. Uwielbiam historie, które nie tylko wzruszają czytelnika, ale są również niezwykle mądre a ich przekaz bardzo ważny. Moim zdaniem «Cudowny chłopak» powinien wejść do kanonu lektur w szkołach podstawowych, jestem pewna, że dzieciaki bardzo by zyskały na zapoznaniu się w tym wieku z tak wartościową książką. Historia Auggiego pokazuje, jak okrutni potrafimy być dla drugiego człowieka, oceniając go jedynie po wyglądzie. Najbardziej przeraża mnie, jak okrutne potrafią być dzieci. A przecież trauma z dzieciństwa ma wpływ na całe nasze życie. Chciałabym, żeby takie książki zmieniały coś w naszym społeczeństwie; żeby zmieniały myślenie, uwypuklały błędy, które popełniamy, dzięki czemu możemy je później naprawić.

Bardzo podoba mi się forma «Cudownego chłopaka». Autorka oddaje głos kilku bohaterom, nie tylko Auggiemu: jego siostrze Olivii, jej chłopakowi i przyjaciółce oraz kolegom Auggiego ze szkoły. Pokazuje to jeden obraz z różnych stron oraz myśli i uczucia każdego z bohaterów. Bardzo się cieszę, że Palacio oddała głos Olivii i pokazała jej ciężką sytuację: córki, której rodzice większość uwagi poświęcają młodszemu bratu. To książka nie tylko o chłopcu ze zdeformowaną twarzą, ale także o problemach, z którymi zmagają się jego najbliżsi.

Czytając powieść R.J. Palacio towarzyszył mi kalejdoskop uczuć. Raz się śmiałam, za chwilę denerwowałam, żeby na końcu ocierać łzy wzruszenia. «Cudowny chłopak» to książka, która wciągnęła mnie od pierwszej strony, zachwyciła całokształtem: fabułą, bohaterami, językiem, sposobem narracji; zakochałam się w każdym jej elemencie i chciałabym, aby opowieść o Auguście Pullmanie poznało jak najwięcej osób.

A na zakończenie: czy tylko ja uważam, że zmiana tytułu z «Cud chłopak» na «Cudowny chłopak» jest bezsensowna? Pierwsza wersja dużo bardziej pasuje do treści książki.

Werdykt: TO READ!!!

 

 

NA SKRÓTY

«Cudowny chłopak» R.J.Palacio (a wcześniej «Cud chłopak») to historia Augusta Pullmana, który od urodzenia zmaga się z poważnymi problemami zdrowotnymi. Mnóstwo operacji sprawiło, że chociaż wygląda lepiej niż wcześniej, wciąż ma mocno zdeformowaną twarz, a dzieci na jego widok uciekają z krzykiem. Palacio poruszyła w swojej książce bardzo ważny temat i uważam, że «Cudowny chłopak» powinien trafić do kanonu lektur szkolnych. To niezwykle mądra i wartościowa książka, ale również urocza i wzruszająca opowieść. Gorąco polecam! Ja całkowicie zakochałam się w historii Auggiego.