„Chmurdalia” – Joanna Bator


Books, Literatura piękna / środa, Marzec 11th, 2015

Dziś kilka słów o dalszych losach bohaterek z „Piaskowej Góry” 🙂 Jeśli nie przeczytaliście jeszcze recenzji tej książki, koniecznie zajrzyjcie wpis niżej!

Po „Chmurdalie” sięgnęłam zaraz po przeczytaniu „Piaskowej Góry”. Ciężko mi było rozstać się z historią Dominiki, zwłaszcza po tak dramatycznym finale poprzedniej powieści. Byłam bardzo ciekawa, w którą stronę Joanna Bator pójdzie z tą historią i przyznam, że trochę mnie zaskoczyła.

Jak „Piaskowa Góra” osadzona jest głównie w Wałbrzychu, tak „Chmurdalia” to prawdziwa podróż po całym świecie. Po wypadku Dominika zmienia się zupełnie i staje się niespokojnym duchem, nie mogącym znaleźć swojego miejsca. Tuła się więc z miejsca do miejsca, z kraju do kraju, wraz z Sarą, ciemnoskórą pielęgniarką poznaną w monachijskim szpitalu. Poznaje nowych ludzi, nowe, fascynujące historie. Tym razem głównymi bohaterami książki nie są kobiety z rodziny Dominiki, a obce osoby z różnych zakątków świata, których los jednak jest ze sobą ściśle związany dość specyficznym przedmiotem. Trzeba przyznać, że w tym elemencie Bator popisała się poczuciem humoru. W „Chmurdali” poznajemy również  historię Grażyny Rozpuch, która w „Piaskowej Górze” przedstawiona jest jako latawica, nie ciesząca się poważaniem innych kobiet przez jej liczne związki z mężczyznami. Jej życie okazuje się jednak nie być takie, na jakie wygląda, a dzieciństwo spędzone u tajemniczych Cioć Herbatek odcisnęło na niej swoje piętno. Właściwie to właśnie od Cioć Herbatek i Grażyny zaczyna się cała historia, to właśnie w Kamieńsku ma początek historia, która w przyszłości połączy losy zupełnie obcych sobie ludzi, w tym i Dominiki Chmury.

„Piaskowa Góra” mnie oczarowała i „Chmurdaliami” na początku też byłam zachwycona, ale w pewnym momencie książka zaczęła mnie męczyć i momentami czytało mi się ją nieco opornie.  Zbyt dużo było wędrowania z miejsca na miejsce i zmieniania historii. Dopiero pod koniec poczułam znów ten sam klimat, co w pierwszej powieści, i mój zachwyt wrócił na właściwe tory. W „Piaskowej Górze” mieliśmy spojrzenie na Polskę krzywym, niekiedy prześmiewczym okiem, „Chmurdalia” zaś to wędrówka po dziwnych historiach, niczym w jakiejś magicznej, nietypowej krainie.

Powieść utrzymana jest w tym samym tonie, co „Piaskowa Góra”: mamy nieustającą opowieść w formie monologu, ale tego oczywiście można było się spodziewać ;).

Jeśli przeczytaliście już „Piaskową Górę”, sięgnijcie po „Chmurdalia”, koniecznie! Tylko nie róbcie tego w odwrotnej kolejności. Najpierw musicie poznać historię Jadzi Chmury i Dominiki, aby reszta opowieści miała dla Was sens.

Werdykt: TO READ!!!

 • Anna

  Masz rację, Chmurdalia trochę się ciągnęła – mnie znudziła historia Sary i Hotentockiej Wenus. Za to historia Grazyny Rozpuch – baaardzo mnie wciągnęła. Podobało mi się związanie wszystkich wątków nocnikiem Napoleona – czegoś takiego jeszcze nie czytałam 😀 Sama nie wiem, która książka podobała mi się bardziej. Chyba oceniam je po równo. Piaskowa Góra ma plusa pod względem obyczajowości (jeśli mogę to tak nazwać), Chmurdalia góruje pod względem mroczności.

  Podsumowując: polecam obydwie z całego serca!

  • Ja chyba jednak postawię bardziej na Piaskową Górę.

   I zgadzam się zdecydowanie co do ostatniego zdania twojego komentarza 😀

 • Nie czytałam jeszcze nic tej autorki, ale w kolejce czeka już „Ciemno, prawie noc”, jestem ciekawa, jakie będzie moje pierwsze spotkanie z tą panią 🙂

  • „Ciemno, prawie noc” to właśnie książka, za którą pokochałam tę pisarkę. Mam nadzieję, że i tobie taki mroczny klimat przypadnie do gustu 🙂