Lubicie biografie? Jeśli tak, ta książka jest dla was! 🙂

 

„ Najbardziej znana autorka w historii. Pisarka, której dzieła dały podwaliny emancypacji. Kobieta kameleon, i jedna z największych zagadek literatury. Charlotte Bronte.

Wszystko co wiemy o siostrach Bronte, pochodzi od niej. Ona prowadziła korespondencję i rozmowy z wydawcami. Rękopisy powieści Emily i Anne Bronte nie istnieją. Pierwszy wydawca, który jako jedyny je widział, twierdzi, że pisane były jedną ręką. Miało to być pismo ukrywającej się pod męskim pseudonimem Charlotte. Ona z kolei robiła wszystko, aby myślano inaczej. Uwierzono jej i tak już zostało.

Czy Charlotte Bronte stworzyła legendę o trzech genialnych siostrach? Kto w rzeczywistości napisał „Wichrowe Wzgórza”?

Książka odsłania kulisy życia autorki „Jane Eyre”, które obfitowało w dramatyczne wydarzenia. Bronte zadbała, by wiele z nich nigdy nie dotarło do wiadomości publicznej. Autor ukazuje, w jaki sposób jej geniusz ukształtowały skomplikowane relacje z mężczyznami – najpierw z bratem, z którym w latach młodzieńczych dzieliła tożsamość literacką i sympatię do doktryny masońskiej, później z belgijskim nauczycielem, w którym była zakochana, wreszcie z jej wydawcą, którego miała nadzieję poślubić.”

Myślę, że opis ten idealnie oddaje treść książki i właściwie tutaj mam niewiele do dodania. „Charlotte Bronte i jej siostry śpiące” to próba rozwikłania legendy sióstr Bronte, a przede wszystkim przybliżenia nam najbardziej znanej z sióstr. Autor stara się ukazać nam prawdziwą Charlotte poprzez jej dzieła, a także dzieła Emily i Anne, które z wielkim prawdopodobieństwem również wyszły spod pióra Charlotte.

Książka pełna jest zdjęć, grafik i obrazów związanych z rodziną Bronte. Bardzo często też treść przeplatana jest cytatami z powieści sióstr, oraz fragmentami ich listów. To zdecydowanie plus. Jednak czytając dzieło E. Ostrowskiego, często miałam wrażenie, że autor „leje wodę”, pisze wielokrotnie o tym samym, aby książka w efekcie wyszła grubsza. Jest tak głównie w pierwszej części. Później na szczęście następuję poprawa.

Mimo tego drobnego minusa, książka jest fantastyczna. Przyznam, że choć uwielbiam powieści sióstr Bronte, nigdy nie zastanawiałam się nad ich legendą. Ta książka bardziej otworzyła mi oczy i spowodowała, że, znając dzieje Charlotte, Emily i Anne, inaczej patrzę na ich twórczość.

Warto znać wcześniej dzieła sióstr, dzięki temu lektura tej książki będzie jeszcze ciekawsza!

Werdykt: TO READ