in Books

„Carol” – Patricia Highsmith

at
carol-patricia-highsmith

dsc_3329

“Nowy Jork, lata 50. dwudziestego wiek. Dziewiętnastoletnia Therese, początkująca scenografka, zatrudnia się w wielkim domu towarowym. W przedświątecznym zgiełku spotyka piękną, starszą od niej kobietę. Nawiązują znajomość. Młodziutka bohaterka jest urzeczona elegancką, bogatą i fascynującą Carol, która prowadzi z nią swoistą grę – przyciągania i odsuwania.

Z czasem więź między nimi staje się coraz mocniejsza, a Therese stopniowo odkrywa, że tym, co je łączy, jest miłość – nie tylko duchowa, ale i fizyczna. Wahania bohaterki, czy może i powinna zerwać z dotychczasowym życiem, a także rozterki Carol, która ma męża i dziecko, przedstawione są bardzo prawdziwie i z rzadką otwartością.”

Na podstawie Carol powstał film z Cate Blanchett i Rooney Marą, który w tym roku był nominowany do Oscara. Miałam okazję go obejrzeć, więc zasiadając do powieści, znałam już tę historię. Zawsze jednak warto zapoznać się z pierwowzorem książkowym, który zazwyczaj zawiera więcej szczegółów niż ekranizacja. Bardzo się cieszę, że powieść Patricii Highsmith w końcu trafiła w moje ręce.

Dziewiętnastoletnia Therese nie miała łatwego życia. Dzieciństwo spędziła w szkole z internatem, z dala od matki, która założyła nową rodzinę i rzadko odwiedzała córkę. W dorosłym życiu nie potrafi stworzyć prawdziwego związku. Kiedy pracując w domu towarowym w okresie świątecznym przypadkowo nawiązuje znajomość z dużo starszą od niej Carol, jej życie zupełnie się odmienia. Carol przyciąga uwagę Therese swoją elegancją i dojrzałością. Z każdym kolejnym spotkaniem stają się sobie coraz bliższe, jednak związek dwóch kobiet w latach 50., zwłaszcza, gdy jedna z nich ma męża i dziecko, ma niewielkie szanse na przetrwanie. Carol i Therese będą zmuszone podjąć pewne decyzje, które niekoniecznie mogą mieć dla nich pozytywne skutki.

Carol to odważna powieść o dojrzewaniu, miłości i poszukiwaniu szczęścia wbrew panującym konwenansom. Historia Therese i Carol opisana jest w subtelny, nieco tajemniczy sposób, bez przesadnego erotyzmu, który mógłby tylko zaszkodzić tej opowieści. Pisarka świetnie oddała klimat ówczesnych Stanów Zjednoczonych, w tym Nowego Jorku, i opisała życie młodych ludzi, którzy dopiero wchodzą w dorosłe życie. Patricia Highsmith napisała tę książkę w latach 50. XX w. i wydała ją pod pseudonimem, uważając powieść za zbyt skandalizującą, jednak nawet w dzisiejszych czasach temat miłości osób tej samej płci jest uważany za coś kontrowersyjnego, co sprawia, że książka pisarki wciąż jest aktualna.

Powieść Patricii Highsmith bardzo mnie wciągnęła. Podoba mi się zarówno sama historia, jak i jej klimat. Nie jest to powieść wybitna, ale zdecydowanie warto ją przeczytać. A po lekturze gorąco polecam film. Blanchett to idealna Carol.

Werdykt: TO READ

Share:

Marth

Marth. Studentka bibliotekoznawstwa ze ścieżką edytorską, zakochana w książkach po uszy. Na dodatek kociara. Ten blog to miejsce, w którym może dzielić się swoją pasją.