in Books

„Calm” – Michael Acton Smith

at
calm-michael-acton-smith

DSC_1340a

“Spóźnione autobusy, zalew maili, urywające się telefony, niekończące się listy zadań… Świat wciąż chce od Ciebie więcej, szybciej, bardziej…

Chcesz uciec od stresu współczesnego życia? Przytłacza się nadmiar informacji? Zjawisko FOMO nie jest Ci obce? Przyłącz się do rewolucji CALM!

CALM otworzy Ci oczy na przyjemności dnia codziennego, te zapomniane i te nigdy niezarejestrowane.

  • Wybierz się na spacer do nikąd
  • Poczuj smak czekolady rozpuszczającej się na końcu języka
  • Zgub się w labiryncie
  • Podnieś liść, zerwij kwiat
  • Wyłącz telefon na pięć krótkich minut

Ta książka Cię zainspiruje. Możesz ją otworzyć w dowolnym miejscu i korzystać z niej tak, jak chcesz.

WYCISZ SIĘ

BĄDŹ WOLNY

BĄDŹ SOBĄ”

Calm to kolejna książka o medytacji uważności w mojej biblioteczce. Kupiłam ją, tak samo jak Dziennik uważności, na Warszawskich Targach Książki. Po kompletnym rozczarowaniu Dziennikiem bałam się, że i Calm mnie zawiedzie. Jestem jednak totalnie oczarowana tą książką!

Calm to nie tylko książka. To również ruch poświęcony medytacji uważności założony przez Michaela Actona Smitha i Alexa Tewa, których przytłoczył szybki styl życia i zbyt dużo obowiązków na głowie. Medytacje uważności pomogły im wrócić na właściwy tor i odzyskać spokój. W książce, oprócz ćwiczeń medytacyjnych, znajdziemy też proste prawdy na temat życia codziennego i rzeczy, których w natłoku zajęć nie dostrzegamy. Całość opatrzona jest pięknymi ilustracjami, grafikami, sentencjami. Dodatkiem do książki jest aplikacja na smartfona o tej samej nazwie, która ułatwi nam systematyczne medytowanie.

Ta książka jest tak piękna, że nie mogę przestać się nią zachwycać i na pewno często będę do niej wracać, choćby po to, by pooglądać same grafiki. Dziennik uważności jest nudnym zbiorem ćwiczeń “na każdy ból egzystencjonalny”, tutaj zaś mamy zwróconą uwagę na codziennie sprawy, ale nie w wymuszony sposób. Calm składa się z ośmiu części: Natura, Sen, Podróże, Relacje z innymi, Praca, Dzieci, Kreatywność i Jedzenie – każda z nich zawiera coś, na co na pewno zwrócimy uwagę i spróbujemy wdrożyć w życie. W Naturze uwaga zwrócona jest na istotność spacerów, w rozdziale Sen znajdziemy rady, jak szybko zasnąć, jeśli cierpimy na bezsenność, Jedzenie zwraca naszą uwagę na kulturę spokojnego jedzenia i płynące z niej korzyści itd.

Calm to książka, do której chcesz wracać. Chcesz odnajdować w niej przydatne mądrości i uwagi z pozoru oczywiste. Chcesz bez przerwy podziwiać te piękne ilustracje, kolorowe cytaty. Chcesz wykonywać zalecane ćwiczenia: “Wypisz 5 najważniejszych osób w Twoim życiu”, “Pomyśl o trzech pozytywnych wydarzeniach dzisiejszego dnia” itd. A wreszcie, czujesz, że chcesz zacząć medytować i osiągnąć ten spokój, o jakim mowa.

Przepięknie wykonana i bardzo mądra książka.

 

Werdykt: TO READ!!!

Marth

Marth. Studentka bibliotekoznawstwa ze ścieżką edytorską, zakochana w książkach po uszy. Na dodatek kociara. Ten blog to miejsce, w którym może dzielić się swoją pasją.