Marilyn Monroe zaczęłam interesować się po obejrzeniu filmu „Mój tydzień z Marilyn” i przeczytaniu książki, na podstawie której owy film powstał. Później przyszedł czas na obejrzenie najbardziej znanych filmów Monroe: Mężczyźni wolą blondynki, Słomiany wdowiec, Pół żartem pół serio. Dopiero wtedy zrozumiałam fenomen Marilyn, czemu tylu ludzi ją uwielbia, czemu jest ikoną seksu nawet w dzisiejszych czasach. Ale dopiero przeczytanie Blondynki J.C.Oates dało mi prawdziwy obraz jednej z najsłynniejszych kobiet świata.

Blondynka to portret nieśmiałej Normy Jeane przedstawiający jej życie od urodzenia, poprzez dorastanie w domu dziecka, początki kariery i staniu się Marilyn Monroe, kolejne romanse przeplatane małżeństwami, aż do jej śmierci w 1962 r. Autorka bezlitośnie obnaża nam prawdziwy charakter kobiety ubóstwianej przez miliony. Marilyn Monroe, którą kochamy, podziwiamy, okazuje się być kobietą nieszczęśliwą, nieradzącą sobie z życiem, pragnącą miłości najbardziej na świecie.

Po przeczytaniu tej książki zupełnie inaczej patrzę na jej filmy. Wiedząc, ile przechodziła podczas ich kręcenia, aż ciężko uwierzyć, że udało jej się tak wspaniale zagrać. Czy oglądając Pół żartem pół serio powiedzielibyście, że niedawno straciła dziecko, jej małżeństwo się rozpada, jest na skraju załamania? Czy powiedzielibyście, że słodka Dziewczyna z góry w Słomianym wdowcu była bita przez swojego ówczesnego męża?

Książka jest dosyć gruba (782 s.) i napisana drobnym drukiem (mówię oczywiście o wydaniu, które ja posiadam), przez co ciężko mi się ją czytało, o czym najlepiej świadczy to, że czytałam ją przez dobre dwa miesiące. Dodatkowo autorka nie bała się używać wulgarnego i dosadnego słownictwa, co powodowało, że niektóre fragmenty nie zawsze przyjemnie się czytało. Jednak wiedza, jaką z niej uzyskamy na temat Marilyn Monroe, jest ogromna, dlatego bardzo polecam tę książkę wszystkim tym, którzy chcą lepiej poznać tę wielką aktorkę.

W planach mam powiększenie swojej biblioteczki o kolejne książki o Marilyn Monroe, więc jeśli możecie mi jakieś polecić, będę ogromnie wdzięczna :).

Werdykt: TO READ