W tym roku nie zamierzam się obijać, jeśli chodzi o listę 100 książek BBC. Co prawda za cel wyznaczyłam sobie wykreślenie kolejnych 5 pozycji, ale nie pogniewam się, jeśli uda mi się przeczytać więcej 😉 Na pierwszy ogień w tym roku poszedł humorystyczny klasyk sci-fi – «Autostopem przez Galaktykę» Douglasa Adamsa.

Artur za chwilę ma stracić swój dom, który stoi na przeszkodzie w budowie planowanej obwodnicy. Nie będzie mu dane jednak zobaczyć, jak niszczą jego ukochane miejsce, ponieważ, jak się dowiaduje od przyjaciela o imieniu Ford, za kilka minut ma zostać zniszczona Ziemia. A tak przy okazji – Ford jest kosmitą, do tego podróżujących autostopem przez Galaktykę. W ostatniej chwili ratując życie Arturowi, zabiera go w dalszą wycieczkę ze sobą. Pech jednak sprawia, że trafiają na statek kosmiczny niezbyt przyjaźnie nastawionych obcych, którzy po krótkim zastanowieniu postanawiają wyrzucić ich w kosmiczną przestrzeń. Tak zaczyna się pełna niespodziewanych przygód pierwsza podróż po kosmosie Ziemianina Artura, który jeszcze do niedawna sądził, że jedyne żywe istoty można spotkać na jego ojczystej planecie.

Kiedy na instagramie pochwaliłam się, że zaczynam czytać tę książkę, pojawiło się mnóstwo pozytywnych opinii i zachwytów. To zdecydowanie dobrze wróżyło wybranej przeze mnie lekturze. Sama już od dawna miałam ochotę na powieść Adamsa, ale nie widziałam nigdzie ładnego wydania. Wcześniejsze pochodzi chyba z 2005, więc bardzo się cieszę, że wydawnictwo Zysk i S-ka postanowiło wznowić tę niebanalną książkę.

Autostopem przez Galaktykę nie jest zwykłym sci-fi. Wszechświat wg Douglasa Adamsa pełen jest dziwnych nazw, a nawet planet robionych na zamówienie, ale najciekawszym elementem jest humor. Historia podróży Artura i Forda to angielski absurdalny humor w czystej postaci. Fani Monty Pythona idealnie odnajdą się w tej historii i jestem pewna, że będą płakali ze śmiechu. Do tego nowe wydanie zawiera ciekawe ilustracje Janusza Kapusty, które fajnie dopełniają tę absurdalną treść.

Dopiero po skończeniu książki dowiedziałam się, że to nie koniec i cały cykl ma 5 tomów. W nowym wydaniu na razie opublikowano tylko tytułowy tom serii, ale mam nadzieję, że na tym wydawnictwo nie poprzestanie. Jestem bardzo ciekawa, gdzie dalej powędrują bohaterowie, czy ręcznik rzeczywiście im się przyda oraz co z tym 42.

Dla fanów fantastyki, a zwłaszcza sci-fi, «Autostopem przez Galaktykę» to lektura obowiązkowa!

 

Werdykt: TO READ!!!