Październik to miesiąc walki z rakiem piersi. Co roku organizuje się z tej okazji mnóstwo spotkań, mniej i bardziej głośnych wydarzeń itp., ale wiele ze zdrowych kobiet wciąż zapomina o tym, że ta choroba może dotyczyć kiedyś także ich.

Boimy się robić regularne badania, bo “mogą coś pokazać, a lepiej nie wiedzieć”. A przecież lepiej wiedzieć wcześniej, niż dowiedzieć się za późno. Książka dr Kristi Funk może okazać się bodźcem do tego, aby nie tylko pilnować badań, ale również bardziej o siebie dbać.

Poradnik dla każdej kobiety

«Piersi. Poradnik dla każdej kobiety» to obszerna i, zdaje się, wyczerpująca temat książka. Dr Funk jest specjalistką w chirurgii piersi i założycielką kalifornijskiego centrum zdrowia i badania piersi Pink Lotus Breast Center. Przy lekturze jej książki szybko zauważycie, że lekarka wie niemal wszystko na temat tego kobiecego organu. Co jeść, a czego nie, aby chronić się przed rakiem? Jakie badania wykonywać i jak często? Jak samej zacząć badać piersi i jakie korzyści z tego wynikają? To książka również dla tych kobiet, które już chorują lub wygrały walkę z nowotworem. Autorka opisuje różne metody walki z rakiem oraz daje nadzieję, że nie każdy guzek to wyrok śmierci.

Piersi. Poradnik dla każdej kobiety - dr Kristi Funk

Ale przecież u mnie w rodzinie nikt nie chorował na raka

W mojej rodzinie, z tego co mi wiadomo, nie ma historii z nowotworami. Nie słyszałam o żadnej ciotce czy wujku, który chorowałby na raka. Siłą rzeczy, tkwiłam sobie w tym przekonaniu, że i mnie nic takiego nie może spotkać. Swoje już przecież odchorowałam. Dr Funk swoją książką uświadomiła mi, jak głupie było moje myślenie, a jestem pewna, że i wiele z was myśli podobnie. I choćby z tego powodu warto przeczytać jej książkę. To taki mały kopniak w zadek zmuszający do tego, by inaczej spojrzeć na swoje życie i zdrowie. Może nam się wydawać, że nie mamy predyspozycji do zachorowania, a później niemiło się zaskoczyć.

Czy muszę pozbyć się połowy zawartości lodówki i szafek w kuchni?

W poradniku dr Funk jest tyle informacji, że mózg może momentami poczuć się tym przytłoczony. Ja tak miałam i od razu wam radzę czytać tę książkę na spokojnie i z otwartą głową. Autorka przytacza masę badań co jest zdrowie, a co nie, co zwiększa nasze szanse na zachorowanie, a co zmniejsza itp. Przyznam, że początkowo wpadłam w lekką panikę: muszę wyrzucić połowę zawartości lodówki i szafek w kuchni! Później jednak zaczęłam podchodzić do tego na spokojnie. Ok, wiem już, co warto wyrzucić z jadłospisu, a co powinnam do niego dodać, ale wiem też, że szaleństwem byłoby wprowadzić w życie wszystkie rady Kristi Funk od razu, z dnia na dzień. Tak zdecydowanie się nie da. Ważne, abyśmy z tej książki wyniosły to, co dla nas najlepsze, ale również to, co jesteśmy w stanie zrobić.

Piersi. Poradnik dla każdej kobiety - dr Kristi Funk

Dla kogo jest ta książka

«Piersi. Poradnik dla każdej kobiety» na pewno odpowie na wiele waszych pytań, zarówno jeśli jesteście zdrowie bez genetycznych obciążeń, jeśli wiecie, że jesteście w grupie podwyższonego ryzyka, jeśli walczycie właśnie z tym paskudztwem lub wygrałyście z rakiem i nie wiecie, co dalej. To zdecydowanie książka, którą powinna przeczytać każda kobieta, choćby nastolatka. Ja swoją zawiozę mamie.

Bibliofilem być recenzje książek

Werdykt: TO READ

*za egzemplarz do recenzji dziękuję Wydawnictwu Otwarte

 

NA SKRÓTY

«Piersi. Poradnik dla każdej kobiety» to książka specjalistki od chirurgii piersi i raka piersi. Dr Kristi Funk dzieli się własnym doświadczeniem, ale przytacza również wyniki wielu badań potwierdzających co może mieć wpływ na to, czy zachorujemy, czy nie. To bardzo obszerna książka poruszająca tematy dotyczące zarówno kobiet zdrowych, kobiet z grupy podwyższonego ryzyka zachorowania na raka, tych, które właśnie z nim walczą, a także tych, które wygrały i nie wiedzą co dalej. Z książki dowiecie się m.in. co jeść, a czego nie, jakie badania i kiedy wykonywać czy jak walczyć z rakiem. To książka, którą powinna przeczytać każda kobieta.