To już 6 lat, od kiedy bloguję o książkach pod szyldem BIBLIOFILEM BYĆ! Kiedy ten czas zleciał? Pamiętam rozmyślania nad nazwą jakby to było dzisiaj. Bloguję od wielu lat, ale nigdy nie pomyślałabym, że to właśnie opowiadanie o książkach okaże się moim najlepszym pomysłem.

Nie planowałam tworzyć z tej okazji jakiegoś specjalnego urodzinowego wpisu, ale dzisiaj rano pomyślałam, że chyba jednak warto chociaż delikatnie uczcić ten bibliofilowy staż. Wpadłam na pomysł, aby wybrać 6 moich ulubionych postów, które do tej pory pojawiły się tu na blogu i krótko opowiedzieć, dlaczego właśnie je lubię najbardziej. A wiecie, ja jestem bardzo krytyczna w stosunku do siebie i twojej twórczości jakiejkolwiek, zazdroszczę innym kreatywności, ładnego pióra, dobrego smaku itd. Dzisiaj więc chciałabym docenić samą siebie i jednocześnie zwrócić waszą uwagę na wpisy, które może przegapiliście, a do których mam jakiś sentyment. Gotowi?

Głuchy świat

1. „Jest pani głucha? Ojej, bardzo mi przykro!” Ale dlaczego?

To chyba najważniejszy dla mnie wpis, jaki ukazał się na Bibliofilu. Pierwszy na temat mojej głuchoty, który odważyłam się napisać i tu opublikować, dając sobie nie tylko pozwolenie na publikowanie innych treści, niż książkowe, ale też odwagę, aby głośno mówić o tym, że nie słyszę, że nie jestem przez to gorszym człowiekiem, że jestem taka sama, jak wy, że jestem szczęśliwa, że żyję w dwóch światach, a życie uprzykrza mi jedynie brak świadomości w społeczeństwie na temat Głuchych i polskiego języka migowego. Byłam wzruszona tym, jak ten wpis przyjęliście i wiem, że zrobiłam nim wiele dobrego.

2. Jak wygląda praca w polskim antykwariacie? Krótka rozmowa z Markiem Łączyńskim

Pojawienie się polskiego wydania «Pamiętnika księgarza» Shauna Bythela zainspirowało mnie do przeprowadzenia krótkiego wywiadu z właścicielem mojego ulubionego antykwariatu w Warszawie. Chciałam porównać to, o czym pisze Bythel jako szkocki antykwariusz, z warunkami polskimi. Z pewnością nie jest to wywiad roku, ale dowiedziałam się kilku ciekawych rzeczy i jestem naprawdę zadowolona z tej rozmowy.

Bibliofilem być recenzje książek, współpraca z blogerami

3. 2018 rokiem wychodzenia ze strefy komfortu

Rok 2018 był dla mnie niespodziewanie rokiem pełnym nowych doświadczeń, rokiem, w którym musiałam walczyć ze swoich strachem i poczuciem wygody. Jestem introwertyczką, więc nie było łatwo, dlatego tym bardziej jestem dumna z własnej odwagi. Zamiast się chować i rezygnować z rzeczy, które zmuszały mnie do wyjścia z tej strefy komfortu, udało mi się postawić samej sobie i z niej faktycznie wyjść. I było to dla mnie tak ważne, że chciałam się tym podzielić na blogu.

4. Sierpień z czytnikiem. Moje wrażenia po czytaniu tylko ebooków na Legimi

Na blogu opublikowałam dwa wpisy na temat abonamentu Legimi i to właśnie te dwa wpisy są najpopularniejsze wśród czytelników. Sama też je bardzo lubię, bo przypominają mi, żeby nigdy nie mówić nigdy. Jeszcze kilka lat temu byłam gorącą przeciwniczką czytników, bo przecież tylko papierowa książka to prawdziwa książka. A teraz nie wyobrażam sobie życia bez mojego PocketBook Touch Lux 4 i Legimi właśnie.

Rzeczy, które chcę zrobić przed śmiercią

5. Kosmiczny kwiecień, czyli książkowa podróż po wszechświecie 

W zeszłym roku, w ramach tematycznych miesięcy, kwiecień spędziłam z książkami na temat kosmosu. Uwielbiam czytać o kosmosie, więc ten miesiąc był naprawdę udany. Zamiast tworzyć oddzielne wpisy dla każdego z przeczytanych tytułów, zebrałam wszystkie 6 w jeden i uzupełniłam je krótkimi, ale treściwymi (tak mi się wydaje) opiniami, więc teraz mogę was odsyłać właśnie do tego jednego wpisu. Chyba przydałby się też drugi, w którym zebrałabym pozostałe kosmiczne książki przeczytane przed akcją.

6. 5 książek, które chciałabym wcisnąć do przeczytania każdemu

Gusta są różne, upodobania czytelnicze również, ale są takie książki, które bardzo otwierają oczy, które uwrażliwiają na jakieś tematy. Wybrałam 5 takich książek, które moim zdaniem warto przeczytać bez względu na to, co czytacie na co dzień; 5 książek, które są mądre i które zmieniają patrzenie na pewne sprawy. Bardzo chciałabym, żeby przeczytało je jak najwięcej osób.

I to tyle! Jeśli nie czytaliście tych wpisów wcześniej, to macie idealną okazję, żeby je teraz nadrobić. A może macie jakiś inny wpis z Bibliofila, który jest waszym ulubionym? Koniecznie podzielcie się nim ze mną w komentarzu.

Do przeczytania!