Dzisiaj miała pojawić się recenzja książki, którą skończyłam czytać przed świętami, ale ponieważ mamy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich (a księgarnie internetowe już niejednego z nas pewnie zdążyły zbałamucić promocjami z tej okazji), pomyślałam, że to idealna okazja na nieco inny wpis.

Bardzo lubię tworzyć zestawienia książkowe, teksty przeglądowe, w których mogę polecić więcej, niż jeden tytuł. Czy święto literatury nie jest najlepszą okazją, aby to wykorzystać? Ostatnio na Instagramie pytałam was o książki, które waszym zdaniem każdy powinien przeczytać. Tym razem to ja chciałabym podzielić się z wami swoimi typami.

Książki, które musisz przeczytać

1. «Cudowny chłopak» R.J.Palacio. Tolerancja to coś, czego uczymy się w domu, ale także w szkole. M.in. z tego powodu uważam, że «Cudowny chłopak» powinien być lekturą szkolną, ale nie omawianą tak, jak to się zazwyczaj robi na lekcjach języka polskiego (ramowy plan wydarzeń, streszczanie przez jednego z uczniów fabuły przed całą klasą, klasówka ze znajomości motywów wykorzystanych w książce i charakterystyki postaci). To książka idealna do rozmów o tolerancji, o niepełnosprawności, o wyróżnianiu się. Dzieci do pewnego wieku nie widzą nic dziwnego w tym, że ktoś ma inny kolor skóry, że wygląda trochę inaczej, że nie mówi fonicznie itp. Może więc to też lektura idealna do wspólnego czytania dzieci i rodziców?

2. «Ludzie. Krótka historia o tym, jak spieprzyliśmy wszystko» Tom Phillips. To właśnie przy okazji zdjęcia tej książki zapytałam, jakie tytuły według was powinien przeczytać każdy. Całkiem niedawno pojawiła się też na blogu moja pełna opinia o niej, o TU. «Ludzie» mocno otwierają oczy na to, jak głupim i zadufanym gatunkiem jesteśmy, a nasza inteligencja czasami przychodzi po szkodzie, ale bardzo często niestety nie. Może byłoby inaczej, gdyby każdy z nas uświadomił sobie, że sporo naszych działań ma wpływ nie tylko na życie nasze, ale też kolejnych pokoleń, jak i samej planety? Tę książkę bardzo chętnie wepchnęłabym w ręce wszystkim politykom i biznesmenom, dla których liczą się tylko pieniądze i własny dobrobyt.

Ludzie. Krótka historia o tym, jak spieprzyliśmy wszystko - Tom Phillips

3. «Nie mamy pojęcia. Przewodnik po nieznanym wszechświecie» Jorge Cham, Daniel Whiteson. Nie znam zabawniejszej i bardziej przystępnie napisanej książki na temat kosmosu. Dlaczego piszą o niej w tym wpisie? Wcale nie dlatego, że uważam kosmos za najbardziej fascynujący temat (ok, uważam, ale nie o to chodzi) i każdy powinien się nim interesować i o nim czytać. To, co mnie zachwyca w tej książce, to sposób, w jaki podana jest wiedza. Myślę, że właśnie takie tytuły należy podsuwać osobom, które stronią od czytania, a przede wszystkim uczniom, którzy są przekonani, że nabywanie wiedzy jest nudne. Uwielbiam tę książkę całym sercem i uważam, że gdyby podręczniki szkolne były pisane w podobnym stylu, nikomu nie chciałoby się wagarować i olewać naukę.

4. «Historia pszczół» Maja Lunde. To beletrystyka, ale czasem właśnie literatura piękna to najlepszy sposób na uświadomienie nam wielu zagrożeń. W tym przypadku – zagrożenia związanego z wymieraniem pszczół i jego konsekwencjami. Maja Lunde w ciekawy, mądry i przystępny sposób przedstawia ten temat w trzech różnych historiach (z przeszłości, współczesności i przyszłości), które w pewien sposób są ze sobą powiązane. «Historia pszczół» łączy przyjemne z pożytecznym – świetnie się ją czyta, a do tego porusza istotny problem, który wciąż jeszcze można rozwiązać.

bibliofilem być

5. Dowolny reportaż. Chciałam podać konkretny tytuł, ale nie potrafię zdecydować się na jeden. Uważam, że każdy powinien czytać reportaże przynajmniej od czasu do czasu, aby lepiej zrozumieć to, co dzieje się na świecie. Jakiś czas temu przestałam śledzić wiadomości ze świata, bo te raczej żerują na naszych emocjach. Reportaże w zamierzeniu mają pogłębiać temat i przedstawić go bardziej obiektywnie. Tematyka jest obszerna, więc jestem pewna, że każdy znajdzie coś, co go zainteresuje.  Ja np. uwielbiam serię amerykańską Wydawnictwa Czarne.

Jeśli przychodzą wam do głowy jakieś tytuły, które powinny się tutaj znaleźć, a jeszcze się nimi ze mną nie podzieliliście, koniecznie dajcie znać w komentarzach. Może mnie przekonacie i sama po nie sięgnę?